Energooszczędne profile okienne – czyli jakie? Poradnik

W dobie rosnących cen energii i powiększającej się świadomości ekologicznej, wybór energooszczędnych rozwiązań dla domu staje się nie tylko kwestią oszczędności, ale również troski o środowisko. Energooszczędne profile okienne odgrywają kluczową rolę w minimalizowaniu strat ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz komfort termiczny mieszkańców. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy powinny mieć okna, aby zasłużyć na miano energooszczędnych. Dowiesz się też, dlaczego warto je wybrać.

Wybierając energooszczędne profile okienne, inwestujemy nie tylko w obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale również w komfort życia i wartość naszej nieruchomości. To rozwiązanie, które procentuje przez wiele lat, przyczyniając się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Wysokie parametry izolacyjności termicznej

Energooszczędne profile okienne charakteryzują się przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza jest izolacyjność termiczna. Wysokiej jakości okna energooszczędne mogą osiągać wartości Uw poniżej 0.8 W/(m²K), co jest zgodne z wymogami dla budownictwa pasywnego.

Rodzaj i grubość szyb

Kluczowym elementem wpływającym na energooszczędność okien jest zastosowanie wielokomorowych szyb zespolonych, wypełnionych gazem szlachetnym (np. argonem), który ma lepsze właściwości izolacyjne niż powietrze. Co więcej, zewnętrzne warstwy szyb często pokryte są specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi, które odbijają ciepło do wnętrza pomieszczenia, zapobiegając jego ucieczce na zewnątrz.

Konstrukcja ramy

Rama okienna to kolejny element, który ma istotny wpływ na izolacyjność okna. Profile energooszczędne są zwykle wykonane z PVC, drewna lub aluminium. W przypadku profili PVC ważna jest liczba komór wewnętrznych – im będzie ich więcej, tym lepsza izolacyjność. Ramy drewniane są naturalnie izolujące, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie

Deceuninck oferuje bogaty wybór energooszczędnych profili okiennych. Każdy model ma swoje zalety i można dobrać profile odpowiednie do potrzeb. Z kolei na przykład Okna DECALU 88 NEW STEEL to trwałość i elegancja aluminiowych konstrukcji w technologii SO EASY.

Dzięki nim okna będą na pewno ciepłe. Wyróżnia je też łatwość w czyszczeniu, bo nie ma uszczelki centralnej i nowoczesny design. Współczynnik U okna 1230mm x 1480mm wynosi od 0.7W/m2*K oraz wysokie parametry wodoszczelności.

Dodaj komentarz