Beton – rodzaje i przeznaczenie

Tworzenie solidnych fundamentów wymaga wykorzystania sprawdzonej strategii działania, ale również produktów najlepszej jakości. To właśnie podsypka cementowo piaskowa i beton są elementami niezbędnymi do realizacji większości robót budowlanych. Czym się wyróżniają? Odpowiedzi w artykule!

Podsypka cementowo piaskowa pod kostkę?

Wymieniony materiał jest specjalnym rodzajem stabilizacji o zmieszanym składzie. Podsypka stabilizująca jest doskonałą formą podbudowy pod wszelkiego rodzaju konstrukcje-  nawierzchnię drogową, krawężniki, płyty chodnikowe, koryta odwadniające, przykłady małej architektury, ale także kostkę brukową.


Wykorzystanie podsypki stabilizowanej cementem gwarantuje odpowiednie wyrównanie podłoża oraz wymagane właściwości samego gruntu, co zapobiega ewentualnemu odkształcaniu się użytkowanej powierzchni. Warto zaznaczyć, że podsypka stabilizująca produkowana jest w kilku rodzajach, w zależności od potrzeb oraz warunków przyszłej eksploatacji. 


Zakres od 0,5 do 1,5 mPa to najmniejsza skala wytrzymałości. Przedział od 1,5 do 2,5 mPa wyróżnia się największą popularnością zastosowania, a parametry przekraczające 2,5 mPa przeznaczone są do konstrukcji wymagającej sporej wytrzymałości.

Beton

Ten wszechstronny kompozyt jest nieodzownym składnikiem każdego placu budowy, bez względu na skalę i charakter samego przedsięwzięcia. Istnieje wiele form betonu, ale to właśnie beton towarowy gwarantuje, że mieszanka spełnia restrykcyjne normy i dostarcza potrzebnych wskaźników technicznych.


Jednak, bogactwo praktycznych potrzeb tłumaczy produkcję betonu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Przykładem może być beton posadzkowy, który uzupełniony jest o specjalne włókna stalowe lub polipropylenowe. 
Kolejnym gatunkiem jest beton drogowo-mostowy. Niezwykle wymagające warunki użytkowania tych konstrukcji sprawiają, że komponentami są tutaj kruszywa łamane granitowe lub bazaltowe. Warto wspomnieć również o kategorii betonu architektonicznego, który dostarcza doskonałych walorów estetycznych!

Dodaj komentarz