Konstrukcja frezarek numerycznych
Frezarka CNC zaiste jest niesamowitym majstersztykiem technologicznym – ot, wrzucamy jakieś literki i cyferki, które wygenerował za nas komputer (albo i model 3d wykonany na tymże) i w odpowiedzi przez idealnie skoordynowane ruchy frezarka produkuje dla nas przedmiot, którego kształt ograniczony jest właściwie tylko wyobraźnią konstruktora. Nie jest to jednak zasługa działania jakiekolwiek magii – frezarki do metali w gruncie rzeczy są bardzo prostą ewolucją nad maszynami konwencjonalnymi, które jakby na to nie patrzył, są tylko jednym krokiem od ręcznej pracy wiertłami, szlifierkami czy dłutami, i o tym jak zbudowana jest frezarka CNC dzisiaj sobie powiemy.
Popularne frezarki do metali zwykle posiadają konstrukcję opartą o stół krzyżowy w osiach XY i oś Z związaną z wrzecionem – w ten sposób działa m.in. każda frezarka CNC serii VF firmy Haas, który jest jednym z największych producentów obrabiarek na świecie a przy okazji, jako jeden z nielicznych, w dalszym ciągu wykonuje wszystkie swoje frezarki do metali (oraz tokarki, plotery i automatyzację) w jednej fabryce w USA w Oxnard. Taka konstrukcja oznacza, że posiadamy 2 pary prowadnic kulowych, po których stół roboczy obrabiarki może się przesuwać „na płasko”, 2 śruby pociągowe umiejscowione do siebie pod kątem prostym, sterujące przesuwem wcześniej wspomnianych prowadnic oraz 2 prowadnice pionowe, wraz ze śrubą pozwalające na pozycjonowanie i płynną obróbkę wrzecionem na dowolnej wysokości. Wspomniane wrzeciono frezarki do metali, również produkowane przez firmę Haas, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce (i kilku innych krajach wschodnich) jest firma Abplanalp, to kolejny element składowy – ma za zadanie napędzić narzędzie podając do niego w wypadku serii VF od zawrotnych 22.4kW w wersji bez przekładni, co pozwala na obróbkę zarówno dużymi narzędziami, jak też mikrofrezami przy wykorzystaniu opcjonalnego wrzeciona 12 000obr.
Jednym z ważniejszych, jednak, elementów które musi posiadać frezarka CNC jest sterowanie – to za jego pomocą operator/programista rozkazuje maszynie jakie ruchy ta ma wykonać, zarówno w trybach ręcznych jak i automatycznych. I tutaj po raz kolejny Haas stawia na swoim, produkując unikalne sterowanie dostępne tylko na tych obrabiarkach które pozostaje wspólne dla wszystkich produktów tego amerykańskiego producenta: tokarek, frezarek, ploterów, robotów, systemów apl , podajników pręta czy zmieniaczy palet.
Taka integracja (frezarka cnc, wrzeciono, sterowanie) pozwala firmie Haas centralizować produkcję frezarki do metali i zagwarantować prostotę serwisu, bez zrzucania odpowiedzialności za ew. awarię na firmy zewnętrzne – jeżeli coś w Haasie nie działa, to możemy być pewni że jeden serwisant dysponujący jednym magazynem części, jednej firmy, będzie w stanie rozwiązać każdy z naszych problemów.